Legacy Artisan Large 4 1/2 Inch Kennedy Round Tapered Bun Foot
The Legacy Artisan Large 4 1/2 Inch Kennedy Round Tapered Bun Foot is a cone-shaped furniture foot with Mid-Century Modern roots. The classic round tapered design is as popular today as it was post World War II and offered in 15 wood species - Cherry, Maple, Alder, Hickory, Hard Maple, Quarter Sawn Oak, Rustic Alder, Rustic Cherry, Rustic Hickory, Rubberwood, Walnut, White Oak, White Pine, Poplar and Red Oak. Top diameter is 3 1/4 inches and tapers to 2 inches.
Specifications
| Bottom Diameter | 2" |
| Brand | Legacy Artisan |
| Diameter | 3 1/4" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 4 1/2" |
| Material | Wood |
| Top Diameter | 3 1/4" |
| Unit of Measure | Each |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like